PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W JASTRZĘBIU-ZDROJU na Szóstce

Oaza Młodzieżowa

OAZA MŁODZIEŻOWA

Oaza, czyli Ruch Światło-Życie, jest jednym z ruchów odnowy Kościoła .Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich . Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska. Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty.

Ruch Światło - Życie powszechnie znany jest jako "oaza młodzieżowa". W naszej parafii wspólnota ta składa się z ok. 20 osób (w wieku od 13 lat) Nasza oazowa formacja przebiega podobnie jak w całym ruchu. Spotykamy się raz w tygodniu .Oazę rozpoczynamy w każdy piątek o 17:30 wspólnym uczestnictwem w Mszy a następnie spotkania w grupach. Na naszych spotkaniach, śpiewamy, modlimy się, bawimy, rozwijamy naszą formację i pogłębiamy wiarę. Odkrywamy radość bycia z Chrystusem i bycia dla drugiego człowieka. W ciągu roku jeździmy na różne wycieczki, a w wakacje na Rekolekcje.

Rekolekcje oazowe są jedynymi w swoim rodzaju, wyjątkowymi, niespotykanymi w innych wspólnotach. Skupiają się na formie przeżyciowej, w której poznane i usłyszane treści wprowadza się od razu w życie. Mimo iż trwają tylko 15 dni, ich rola jest tak samo ważna jak rola całej formacji rocznej.

Wszystkich zainteresowanych Ruchem Światło-Życie serdecznie zapraszamy!