PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W JASTRZĘBIU-ZDROJU na Szóstce

Rys historyczny

Rys historyczny:

W latach 80. XX wieku parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju została rozbudowana o osiedle nr VI – Osiedle B. Chrobrego. W związku z tym faktem powstała potrzeba wybudowania w tych okolicach nowego kościoła. 30 czerwca 1982 bp H. Bednorz wydał dekret, w którym ustanowił ks. Jana Joszko - wikariusza parafii macierzystej – budowniczym nowego kościoła. Projekt architektoniczny wykonali inż. Z. Skulski i mgr inż. A. Chanek, natomiast projekt konstrukcyjny mgr inż. R. Szota. W tym samym roku powstała na miejscu przyszłego kościoła tymczasowa kaplica. Kaplicę oraz teren budowy poświęcił bp Bednorz 23 listopada 1982.

31 sierpnia 1983 zakończono wykopy pod fundamenty kościoła. 14 września bp H. Bednorz wydał dekret, w którym erygował nową parafię Podwyższenia Krzyża Świętego, a miesiąc później 12 października ustanowił ks. Jana Joszko proboszczem tejże parafii.

Do nowej parafii poza osiedlem VI zaliczać się miały ulice: Astrów, Beskidzka, Bratków, Cieszyńska od nr 1-9 i 2-20, Goździków, Krokusów, Kusocińskiego, Leśna, Małopolska, Marusarzówny, Narcyzów, Stokrotnej i Zofiówka. Pobłogosławienia kościoła dokonał bp Damian Zimoń 30 kwietnia 1986.

Parafia początkowo liczyła około 10 tys. wiernych , lecz później, gdy powstała nowa parafia św. Brata Alberta to część z parafian zaczęła do niej przynależeć. Obecnie parafia liczy około 4800 wiernych. Od 2000 roku w parafii mieszkają siostry salezjanki.  Autorem projektu witraży jest artysta plastyk Wiktor Ostrzołek. Od 2006 roku rozpoczęły się prace nad projektem wystroju prezbiterium i całego kościoła. Autorami tego projektu są artysta profesor Adam Romaniuk i architekt inż. Adam Skrzypczyk. 30 kwietnia 2016, w 30. rocznicę pobłogosławienia, kościół został poświęcony przez abpa Wiktora Skworca. Otrzymał najważniejszy przedmiot - ołtarz, w którym umieszczono relikwie świętych: Tymoteusza, męczennika i Modesty.