PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W JASTRZĘBIU-ZDROJU na Szóstce

MĘŻCZYŹNI

 

Ma to być grupa mężczyzn, którzy spotykają się, aby wspólnie przeżywać swoje zainteresowania, dzielić się radościami i trudnościami życia oraz swojej wiary i pogłębiać swoją przyjaźń z Chrystusem. Chętnych mężczyzn do uczestnictwa w grupie prosimy o kontakt z ks. Markiem Zientkiem.

"Chrześcijańska koncepcja męskości” – spotkanie z p. dr Markiem Wójtowiczem

We wtorek 5 czerwca 2012 r. odbyło się w naszej parafii spotkanie dla mężczyzn z dr Markiem Wójtowiczem, który jest wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ale przede wszystkim jest mężem i ojcem szóstki dzieci.

Podczas spotkania pan Marek wygłosił najpierw ponadgodzinny wykład na temat koncepcji męskości w kontekście wiary chrześcijańskiej. Jak sam wykładowca zaznaczył na początku temat ten jest rzadko formułowany i często niewłaściwie interpretowany. Koncepcja męskości opiera się na sześciu podstawowych filarach, które trzeba dobrze interpretować:

1. SIŁA – Pan Wójtowicz zaznaczył na początku, że ten filar męskości może być wielkim zagrożeniem, kiedy zostaje błędnie zinterpretowany. Z jednej strony zagrożeniem dla mężczyzny jest zbytnia bierność, uległość i przyzwolenie, by inni nami kierowali np. mężczyźni, którzy są wiecznymi ,,maminsynkami” lub czy też mężczyźni, którzy całkowicie pozwalają kierować się przez kobiety. Z drugiej strony wielkim zagrożeniem jest zbytnie wykorzystywanie siły, które przejawia się w agresji, stosowaniu przemocy, znęcaniu się nad innymi. Taka postawa rodzi się u mężczyzn, którzy w środku są bardzo słabi, pełni lęku i kompleksów. Prawdziwa siła męska to:

 • życiowa wizja i patrzenie ,,w dal”
 • podejmowanie inicjatyw i wykorzystywanie energii do działania
 • gotowość do walki o najwyższe wartości
 • honor, odpowiedzialność, dotrzymywanie słowa
 • doprowadzanie spraw do samego końca

2. DZIKOŚĆ – ten drugi filar również niesie za sobą wielkie zagrożenia. Z jednej strony zagrożeniem dla dzikości mężczyzny jest postawa zbytniej grzeczności, pewnego ,,oswojenia” i bycia potulnym,
a z drugiej strony postawa zbytniego ,,wyzwolenia”. Prawdziwa dzikość, jak zaznaczył pan Marek związana jest z:

 • wolnością
 • poszukiwaniem przygody (potrzeba bycia ,,ciekawym” człowiekiem)
 • życiowe pasje
 • podejmowanie ryzyka
 • otwartość na nowe
 • poczucie humoru

3. BYCIE MĘŻEM – kolejny filar związany jest z pozycją mężczyzny, którą ma pełnić w rodzinie w relacji do swojej żony. Tu również pojawiają sie różnego rodzaju zagrożenia, które związane są z postawą mężczyzny, który jest egocentryczny, niezdecydowany, zależny od innych, bojący się podjąć życiową decyzję. Pan Marek zwrócił uwagę, że ta rola jest dla mężczyzn najważniejszą rolą, bo kiedy w rodzinie mężczyzna będzie dobrym mężem, to wszystkie pozostałe relacje a więc z dziećmi,czy z rodzicami będą właściwie ukierunkowane. W życiu każdego mężczyzny na pierwszym miejscu powinien być Bóg, potem żona, a potem dopiero relacje z dziećmi i najbliższymi. Dla mężczyzny najważniejsza ma być żona, ma on się o nią ciągle troszczyć i ciągle na nowo ją zdobywać. Mężczyzna ma swojej żonie dawać oparcie i starać się ją zrozumieć.

4. BYCIE OJCEM – kolejna cecha męskości związana jest z ojcostwem. W wielu rodzinach zauważamy dzisiaj brak ojca. Mężczyźni uciekają nieraz od odpowiedzialności, są w domu nieobecni, wychowanie dzieci całkowicie zostawiają swoim żonom. Pan Marek Wójtowicz nazwał tą sytuację tragedią współczesnych czasów. Zwrócił on uwagę na to co to znaczy być ojcem:

 • to przede wszystkim obecność w domu, w rodzinie
 • dowodzenie rodzinie i jednocześnie służba
 • pobudzanie rozwoju swoich dzieci
 • utwierdzanie tożsamości płciowej swoich dzieci
 • wypuszczanie w świat (kobiety mają tendencję, aby trzymać dzieci przy sobie, dlatego tak ważna jest obecność mężczyzny, który ma odwagę wypuścić swoje dzieci w świat).

5. PRZYJAŹŃ MĘSKA – to bardzo ważny element w przeżywaniu własnej tożsamości. Zagrożeniem jest samotność mężczyzny, który pozbawiony jest jakiejkolwiek relacji z kumplami, przyjaciółmi. Mężczyzna potrzebuje przyjaźni z drugim mężczyzną, która ma być zbudowana na:

 • wspólnych wartościach
 • wspólnych doświadczeniach
 • otwartości i szczerości
 • lojalności

6. WIARA – to ostatni z sześciu elementów, na które pan Marek zwrócił szczególną uwagę. Wiara w życiu mężczyzny ma być połączona z jego własną tożsamością. Dlatego też nie wolno od mężczyzn wymagać takiego przeżywania wiary, jak przeżywają ją kobiety. Mężczyzna ma być sobą przed Bogiem, ma być zdecydowany, silny, odpowiedzialny. W Bogu ma oddawać swoje życie i razem z Nim iść w codzienność.

Wykład został zakończony dyskusją, do której zachęcił zgromadzonych mężczyzn prowadzący spotkanie. Na zakończenie powierzyliśmy się Dobremu Bogu przez ręce św. Józefa odmawiając wspólnie litanię.

Dziękujemy panu Markowi za podzielenie się z nami przede wszystkim swoim świadectwem życia i przeżywania własnej męskości. Dziękujemy wszystkim mężczyznom za poświęcony czas i wspólne spotkanie.