GRUPA ANONIMOWYCH ALKOHOLIKÓW "JEST SPOSÓB"
Spotkania odbywają się we wtorki o 18.30 w salce pod kościołem (wstęp wolny).
Preambuła AA
Tekst „Preambuły” odczytywany jest zwykle na początku spotkania Anonimowych Alkoholików (mityngu AA), przed przejściem do wypowiedzi na uzgodnione, obrane przez grupę tematy:
"Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązywać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu".
przedrukowano za zgodą AAWS
Anonimowi alkoholicy są anonimowi, ponieważ wspólnota AA rządzi się zasadami, a nie jest rządzona przez osoby. Anonimowość gwarantuje, że imię, nazwisko, praca, zawód nie zostaną ujawnione. Wspólnota AA nie angażuje się w publiczne polemiki, nie zajmuje stanowiska w jakichkolwiek sporach. Najważniejszym celem dla uczestników jest pozostać trzeźwym i pomagać innym alkoholikom osiągnąć trzeźwość.
Jakich działań nie podejmuje AA
- nie rejestrują uczestników;
- nie angażują się w badania, ani ich nie finansują;
- nie włączają się do jakichkolwiek komisji czy agend społecznych;
- nie śledzą ani nie kontrolują swoich uczestników;
- nie stawiają diagnoz lekarskich i nie udzielają porad psychiatrycznych;
- nie dają leków i nie zapewniają zwolnień lekarskich, usług pielęgniarskich, sanatoryjnych, zatrudnienia;
- nie oferują usług religijnych;
- nie pomagają w sprawach mieszkaniowych, życiowych, finansowych i socjalno-bytowych;
- nie udzielają porad rodzinnych ani zawodowych;
- nie obiecują nikomu rozwiązania problemów życiowych.
Anonimowi Alkoholicy pokazują jedynie, w jaki sposób uczestnicy sami nauczyli się żyć bez alkoholu. Konsekwentnie nie zabraniają też swoim uczestnikom indywidualnego i prywatnego angażowania się w powyższe przedsięwzięcia zawodowo lub społecznie.
wikipedia.pl