Chrzest to brama prowadząca ze śmierci do życia; to wejście do Kościoła i początek trwałej komunii z Bogiem. Chrzest jest zasadniczym SAKRAMENTEM i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Jednoczy nas z Jezusem Chrystusem, włącza nas w Jego odkupieńczą Mękę na krzyżu, wyzwala nas przez to z mocy grzechu pierworodnego i wszystkich osobistych grzechów i pozwala nam razem z Nim zmartwychwstać do życia bez końca. Ponieważ chrzest jest przymierzem z Bogiem, człowiek musi na nie odpowiedzieć swoim „Tak”. Podczas chrztu dzieci wiarę w ich imieniu wyznają rodzice.
Przez chrzest stajemy się członkami Ciała Chrystusa, siostrami i braćmi naszego Odkupiciela i dziećmi Bożymi. Stajemy się wolni od grzechu, zostajemy wyrwani ze śmierci i odtąd jesteśmy przeznaczeni do życia w radości odkupionych. Być ochrzczonym oznacza: historia mojego osobistego życia zanurza się w nurcie miłości Bożej. „Nasze życie- powie papież Benedykt XVI – należy już do Chrystusa, a nie do nas samych (…) w Jego towarzystwie, wręcz ogarnięci Jego miłością, jesteśmy wolni od lęku. On obejmuje nas i dźwiga tam, gdzie idziemy – On, który sam jest życiem”.
KIEDY UDZIELAMY CHRZTU ŚWIĘTEGO?
Udzielany jest w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 12.30, a w okresie wakacji (lipiec i sierpień) w czasie Mszy św. o godz. 11.00.
Nauki chrzcielne dla rodziców dziecka i rodziców chrzestnych odbywają się w sobotę poprzedzającą niedzielę, w którą jest udzielany chrzest św., o ok. godz. 18.20.
Dziecko należy zgłosić w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania najpóźniej tydzień przed uroczystością.
W kancelarii parafialnej przedstawiamy następujące dokumenty:
- wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu),
- nazwiska i imiona chrzestnych z danymi osobowymi,
- zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami (można donieść później).
Przypominamy, że rodzicami chrzestnymi nie mogą być:
- niewierzący i osoby innego wyznania,
- osoby niepraktykujące,
- żyjący na kontrakcie cywilnym lub bez żadnego ślubu,
- nie bierzmowani i nie posiadający świadectwa z katechezy,
- prowadzący gorszący tryb życia,
- rodzice przyjmującego chrzest.